Přes 50 vozatajů zahájí zimní pohár v Hradištku

Již 4. ročník seriálu Zimní Jezdecký pohár ČJF odstartuje za pár dní. Vozatajské soutěže mají naplánované první kolo v Hradištku u Sadské na sobotu 28. ledna. V kategorii čtyřspřeží se představí mj. i loňský vítěz dílčího závodu Jiří Nesvačil junior…

Jezdecký areál Equus Kinsky ve středočeském Hradištku tradičně hostí závodníky spřežení v rámci Zimního jezdeckého poháru ČJF na konci ledna. Seriál vyvrcholí zhruba o dva měsíce později na výstavišti v Lysé nad Labem při velkém Jezdeckém festivalu, a to nejen v disciplíně spřežení, ale také v parkurovém skákání. Vítězem série se stane ten, kdo během dílčích kol a finále nasbírá nejvíce bodů, přičemž do konečného pořadí se započítávají vždy nejlépe tři bodované výkony.

Pár dní před vypuknutím závodů figuruje na seznamu přihlášených v divácky nejatraktivnější kategorii čtyřspřeží sedm jmen vozatajů. Mezi nimi nechybí Jiří Nesvačil junior, Jiří Nesvačil senior, dále pak Libor Kurka, Jaroslav Juráň, Jaroslav Jandl, Kateřina Sklenská, či Petr Vlašic. Před rokem nejlepší formu v Hradištku ukázal Jiří Nesvačil junior, který by na tento výborný výsledek jistě rád navázal. Tehdy předvedl v obou kolech suverénně nejlepší čas, náskok na soupeře však snížilo několik chyb na překážkách ohraničených kužely se shoditelnými prvky.

Více jak dvojnásobné startovní pole se dá čekat v dalších dvou seriálových soutěžích – jednospřeží a dvojspřeží. I tam můžeme najít řadu zvučných jmen. Mezi nimi lze v jednospřeží zmínit Otu Bareše či Pavla Drbohlava. V loňském roce se v tomto kole nejvíce dařilo Markétě Sedlinské. Ta tentokrát v Hradištku nebude chybět v žádné ze tří seriálových soutěží.

Nejpočetnějším závodem je kategorie dvojspřeží, kde je zatím zapsáno 18 startujících. V Hradištku se v roce 2016 radoval z první příčky Petr Vlašic před Markem Jirgalou a Davidem Haitlem. Dvě jména ze tří zmíněných je možné najít i v přehledu startujících pro nadcházející sobotu.

Halové soutěže spřežení se pravidelně vypisují jako dvoukolové, o vítězi rozhodne součet časů z obou kol. Za každou chybu na překážkách obdrží jezdci penalizaci v podobě pěti vteřin. Překážek z kuželů s míčky bývá většinou deset a další jedna až dvě překážky se nazývají maratonové. Ty se skládají z několika povinných průjezdů v prostoru vymezeném konstrukcí překážky.

V Hradištku diváci budou moci zhlédnout celkem sedm soutěží, v nichž odstartuje více jak 50 účastníků! Aby se nabitý program dal stihnout během stále ještě velmi krátkého zimního dne, první účastníci v hobby soutěžích se postaví na start již od 7.30 hodin! V 10.00 hodin pak budou následovat oficiální soutěže dvojspřeží pony a dvojspřeží velkých koní. Po nich přijde na řadu dětská soutěž. Následovat bude královská kategorie čtyřspřeží a končit se bude soutěží jednospřeží. 

Podrobnosti o seriálu najdete na internetových stránkách www.jezdeckypohar.cz, kde se také můžete přihlásit k odběru novinek o všech zmiňovaných závodech.